Home / Obchody a potraviny / SPAR opouští český trh

SPAR opouští český trh

Rakouský obchodní řetězec SPAR opouští český trh. Zpráva, která dnešního dne prolétla mnoha médii. Opět je to spojeno s mnoha emocemi.

Zajímavé je, že tato zpráva přichází 5 dní poté, co SPAR otevřel novou prodejnu v obchodní pasáži Florentinum. Český trh s potravinami se jako mnoho dalších trhů vyvíjí a SPAR není jediný, který se z Česka rozhodl odejít. Vzpomínáte na Delvitu? Tato belgická značka opustila český trh v roce 2006. Francouzský Carrefour opustil Česko v roce 2005. Nebo třeba Julius Meinl, který opustil trh taktéž v roce 2005 aby se koncem minulého roku poněkud nejistě a v nové podobě vrátil.

Všechny dosavadní prodejny SPAR převezme společnost Ahold a přetransformuje je na prodejny Albert. Ahold se tímto stane jedničkou na trhu potravin v České republice.

Abych se přiznal, nemám s prodejnami Albert nejlepší zkušenosti a nákupy zde absolvuji jen v nejnutnějším případě (obvykle v tom případě, kdy je na těch pár věcí Makro příliš daleko a nedaleká farmářská prodejna zase nedisponuje konkrétním sortimentem či má po zavírací době). Když odečteme diskontní řetězce, odešla tak největším hráčům (Tesco, Albert, Globus, Billa) další konkurence. O jeden malý důvod více nesnažit se zlepšovat své služby a konkurovat ostatním.

Jak jsem napsal na začátku, SPAR je rakouského původu. A jak je všeobecně známo, nejen za rakouskými hranicemi to v obchodech vypadá o dost lépe než u nás. I s tímto jsou spojeny mnohé emoce. Je však dobré zmínit, že Ahold je původem z Nizozemska, kde je to s kvalitou potravin a služeb na možná ještě lepší úrovni než v Rakousku. Původ řetězců tak nebude hrát tak zásadní roli, stejně se následně velmi silně „přizpůsobí“ lokálnímu trhu.

About Matthew

Považuji se za beznadějného gastrofila, gastrokritika, milovníka dobrého jídla, vína a kvalitní kávy. Jsem háklivý především na neprofesionální obsluhu a špatně fungující servis jako takový. Mám slabost pro italskou, thajskou a francouzskou kuchyni. I když kromě hub na všechny způsoby fandím téměř každému dobrému jídlu.

Zaujal vás tento článek? Máte k němu co říct? Napište...