Home / Zajímavosti / Cider

Cider

Opět nastává jeho čas. Čas osvěžujícího letního nápoje jménem Cider. Znáte ho? Historie výroby a konzumace Cideru sice sahá stovky let do minulosti, u nás byl ale upozaděn tradičním chmelařstvím a vinařstvím. Dobrá zpráva je, že v poslední době se  konečně hlásí o své místo i v českých zemích.

Cider je méně opojný než víno, méně hořký než pivo, méně sladký než limonády, méně šumivý než sycené vody. Díky tomu zbavuje žízně, osvěží a hodí se takřka ke každému jídlu.

Při pokusu o objednávku Cideru se mnohdy setkáte s tázavými pohledy, „Prosím? Jakej Sider?!“ Pokud na něj tedy dostanete neukojitelnou chuť, musíte absolvovat Ciderovou turistiku do nejbližšího podniku, kde mají lahev řádně vychlazeného na skladě.

Nebo si Cider objednejte přes internet a nechte si ho dovézt domů. Já si takhle udržuju zásobu doma, aby byl v případě potřeby vždy po ruce. K slunečnému letnímu grilování jako když ho najdete – vyzkoušeno.

V česku se již začínají probouzet lokální výrobci. Není jich mnoho ale jejich snaha určite stojí za ochutnání. Zkuste pragercider.cz nebo madapple.cz.

A pamatujte: Cider jedině ledově vychlazený!

About Matthew

Považuji se za beznadějného gastrofila, gastrokritika, milovníka dobrého jídla, vína a kvalitní kávy. Jsem háklivý především na neprofesionální obsluhu a špatně fungující servis jako takový. Mám slabost pro italskou, thajskou a francouzskou kuchyni. I když kromě hub na všechny způsoby fandím téměř každému dobrému jídlu.

Zaujal vás tento článek? Máte k němu co říct? Napište...