Home / Test / Fentimans, nápojová revoluce?

Fentimans, nápojová revoluce?

Představte si párty či posezení s přáteli a Vy zrovna nemůžete nebo nechcete pít alkohol. Jaké máte možnosti? Když vynecháte kávu a čaj, zbývají Vám obvyklé možnosti. Mezi ně patří voda, cola, fanta, sprite, tonic a v poslední době třeba oblíbený ginger. Co když Vás ale tyto jednoduché chutě nudí a chcete vyzkoušet něco zcela nového? Zkuste Fentimans.

Fentimans je značka limonád vyráběných v Anglii se stoletou historií. Při výrobě se používá tzv. botanická příprava. To je jednoduchý postup používaný pro byliny a kořeny rostlin. Podle receptu se vezmou kořeny zázvoru, pomelou se a pak se vloží do mědí vykládané parní kádě a nechají se probublat a zvolna vařit, což uvolní jejich aroma. Přidají se nejjemnější byliny, přírodní vůně, cukr, droždí a pramenitá voda. Tekutina se pak uloží do dřevěných kádí, kde se nechá fermentovat. Fermentace se ukončí přidáním mírné karbonace nahrazující kyslík ztracený při pasterizaci.

A to je vše. Žádná éčka, žádné konzervanty, žádná barviva. Jen čistě přírodní složky.

Krom toho jsou fentimanky balené ve skvěle vypadajích lahvích ve staroanglickém stylu. Už tak dávají tušit, že se uvnitř skrývá něco mimořádného.

Pod značkou Fentimans se vyrábí celkem 12 různých druhů limonád. Všechny mají základ v určitém množství zázvoru. Mezi nejoblíbenější patří například Curiosity Cola, Rose Lemonade nebo Victorian Lemonade. Mezi nejkurióznější chutě patří Dandelion & Burdock, který vás zaplaví výraznou chutí anýzu – tahle volba není pro všechny.

Abychom vám ušetřili nervy při vybírání té správné limonády, uspořádali jsme s kolegou degustaci a popsali naše postřehy při ochutnávání každé z nich. Dobrá rada pro začátek: v limonádách se vyskytuje přírodní sediment, který však není na škodu, právě naopak. Před otevřením každé z nich je tedy dobré lahev lehce protřepat.

Rose Lemonade:

 • Matthew: jemná a příjemná chuť, na jazyku je cítit dozvuk růže, který se vryje do chuťové paměti. Závislost je na světě.
 • Michael: osvěžující chuť a jemný dotek růže pohladí a potěší všechny smysly.

Victorian Lemonade:

 • Matthew: poctivá citrónová chuť, při ochutnání se lehce křiví ústa, velmi osvěžující.
 • Michael: nedoporučuji všem s umělou ústní náhradou, zasekne se Vám z té nejlepší a nejkyselejší chuti citrónu, ostatním vřele doporučuji hlavně v létě.

Mandarin And Seville Orange Jigger:

 • Matthew: lahev s nejvýraznějším sedimentem, hutná chuť ve které se výrazně hlásí mandarinky, je cítit lehká citrusová hořkost.
 • Michael: nenásilné znásilnění jazyka. Příjemné a přitom po všech oranžádách tak neočekáváné…

Curiosity Cola:

 • Matthew: vskutku kuriózní variace na colu, lehký závan zázvoru
 • Michael: zajímavá cola, něco mezi klasickými výrobky této chuti a zázvorem – zajímavé.

CheryTree Cola:

 • Matthew: cola s jemným nádechem třešní, příjemná chuť.
 • Michael: pro nás, co nemusíme třešeň v každém nápoji, nic extra.

Dandelion & Burdock:

 • Matthew: silná chuť po pendreku, tahle mi jako jediná vyloženě nechutná.
 • Michael: NE NE a NE . . . tekutý pendrek v lahvi se silným odérem. Dětem by ale chutnala.

Za zmínku stojí i reklamy, které typickým anglickým humorem vyzdvihují kvality limonád Fentimans.

Ať už jsou vaše chutě nastaveny jakkoliv, jsem si téměř jistý, že minimálně na jednom z druhů si vypěstujete závislost. Což je však trochu problém, jelikož počet podniků, kde si můžete Fentimans objednat se počítá zatím jen na nižší desítky. Naštěstí existuje možnost si je celkem pohodlně objednat až domů a to přes český oficiální web www.fentimans.cz.

About Michael

Mé jméno má sice německo polský původ, gastronomicky, se rozhodně nekloním k Eintopfu, nebo Bigosu. Mému srdci je nejblíže La Cucina Italiana, šťavnaté burgry, ale i tradiční kuchyně dálného východu. A co mě přimělo gastronomicky kritizovat? Vyrůstání v České republice. Naše kuchyně je totiž úžasná v jedné věci, cokoliv se dá usmažit, patří na naše jídelní lístky a na čemkoliv je cenovka akce, na tom si chceme počvachtat.